RI.gov
Subscribe to our e-news | En Español | Search this site: Print 

State Boards and Commissions

Contact Us

Public Information
State House, Room 38
Providence, RI 02903
Phone: (401) 222-3983
Fax: (401) 222-1404
TTY: 711

Email

Open to the public
Monday-Friday
8:30 a.m. to 4:30 p.m.

Directions

State Boards and Commissions: Search Filing Entities

Our database includes the members of every board and commission's board of directors, the term of their appointment and who made the appointment. For those with a yen for public service, our database can also be used to identify opportunities to serve on a state board or commission.


Select from an Alphabetical Index of Active Boards:
[a] [b] [c] [d] [e] [f] [g] [h] [i] [j] [k] [l] [m] [n] [o] [p] [q] [r] [s] [t] [u] [v] [w] [x] [y] [z]

Search Bar
Names and TitlesBoards and Commissions

Hazardous Substance in the Work Place, Permanent Commission on

Maximum Members: 17

Authority: 28-21-21


Name Post Engagement Expires Appointed By
DiCicco, Anthony Director Department of Labor and Training Singleton
Russo, Sen. Albert J. 01/01/1993 Lieutenant Governor Begin
Gannon, Hon. Leo J. 01/01/1989 Lieutenant Governor Licht
O'Donnell, Mark J. Rep. Of the Public 02/01/1990 Speaker of the House DeAngelis
Waters, Robert E. Rep. Of the Public 02/01/1990 Speaker of the House DeAngelis
Martin, Dr. Edward Rep. Of the Medical Profession 02/01/1990 Speaker of the House DeAngelis
Siino, Frederick Rep. Of the Dept. of Health 02/01/1990 Speaker of the House DeAngelis
Mantanaro, Rep. Frank A. Rep. Of Labor 02/01/1990 Speaker of the House DeAngelis
Nee, George H. Rep. Of Labor 02/01/1990 Speaker of the House DeAngelis
Holbrook, Francis J. Rep. Of Business 02/01/1990 Speaker of the House DeAngelis
Ginaitt, Rep. Peter T. 02/01/1995 Speaker of the House DeAngelis
McGowan, Rep. William C. 02/01/1995 Speaker of the House DeAngelis
Archetto, Rep. Paul 02/01/1995 Speaker of the House Harwood
Schacter, Howard E. Rep. Of the Jewelry Industry 02/01/1990 Statutory
Westerman, Gwendolyn M. Admin. Of the Division of Occupational Safety 02/01/1990 Statutory
Badeau, Hon. Roger R. 02/01/1987 Statutory
Kelley, Thomas 02/01/1987 Statutory
Pinga, Joseph 02/01/1987 Statutory